Az egyik szembetűnő jelenség az, hogy városunk több pontján is rendszeresen megsüllyed az aszfalt. Kiemelten ilyen hely a Netkávéző előtt a Ceglédi út és a Biczó patikánál a Reviczki utca-Kossuth Lajos utca kereszteződése. Mindkettőre több magyarázat is lehetséges. Városunkban a török időktől kezdve léteztek úgynevezett gabonás vermek. Ezek közterületen lévő, gyaníthatóan kör alaprajzú két-három méter mély és pár méter átmérőjű ásott gödrök voltak, valószínűleg tégla falazattal. Alkalmasak voltak a gabona tárolására, de leginkább elrejtésére. Ezek a gödrök idővel aztán funkciójukat vesztvén betemetődtek, de a talaj tömörsége itt mégsem olyan mint a háborítatlan részen, így rendszeresen megsüllyed. Ez a variáció csak azért áll gyenge lábakon, mert főútjainkat igen mélyen (kb másfél méter) aláalapozták, így egy ilyen verem utóhatásait ennek ki kellett volna küszöbölni.
Ott van aztán a városárok. A középkortól egészen a XIX századig körben egy mély árok vette körül a várost védelmi célból. Ennek ma már alig van nyoma (de például a Szolnoki úton az Encsi út kereszteződése után bal oldalt lévő árok ennek a maradványa). A főutakon hidak vezettek át az árok felett, a hidaknál pedig őrség volt. Ezeket a helyeket nevezték „kapuk”-nak. Négy fő kapunk a Kecskeméti- (Kálvin térnél), Ceglédi-, (Netkávézónál) Szolnoki-, (Encsi utcánál) és Budai (Budai kapu étteremnél) kapuk voltak. (Bár a Budai kapu a középkorban korábban sokáig körülbelül a mozinál volt, csak később került ki a Rákóczi utca végéhez). A betemetett, betemetődött városárok helyén is képes megsüllyedni a föld, különösen a csapadékvízzel terheltebb területeken. Apropó csapadékvíz. Még mielőtt a betoncsöves csatornát kitalálták volna is épültek zárt csapadékvízelvezetők – városunkban is. Ezek téglából boltozatosra falazott kis átmérőjű alagutak voltak, melyből valószínű ma is van még a város alatt, pontos helyüket talán a KŐVA Zrt tudja is. De ezek sem valódi katakombák. Egyébként a Biczó patikánál lévő süllyedést magyarázhatja az is, hogy minden irányból oda lejt az út és az esővíz rendszeresen kimossa a talajt – sőt talán ez a legvalószínűbb magyarázat.
Pincék. Hallottam már arról is, hogy valaki azt állította: a pincéjéből alagút indul, csak be van falazva. A leginkább valódinak tűnő történet, amely már igen régóta tartja magát az, hogy a Szilágyi utca alatt, az Estike bolt épülete és a tanítóképző kollégiuma között alagút van, bár nem hallottam még olyanról, aki járt volna odalenn. Viszont több legenda alapja lehet az, hogy pincét régen nem csak az épületek alá, hanem onnan elnyúlóan udvarok alá, sőt közterület alá is építettek. Jó példa egy egy ilyenre az Ungváry-kert pincéje, ezt saját szememmel láttam, melynek egy ága kb 10 méter hosszan benyúlik a ház udvara alá. Ezek mai szemmel befalazott alagútnak néznek ki, pedig csak sima boltozatos pincék bárminemű folytatás nélkül.
Ott vannak aztán az óvóhelyek, légvédelmi pincék. A legismertebbek a Gimnázium alatti, a Művelődési Központ alatti, a konzervgyár alatti, de a könyvtár és a volt Vénusz cukrászda épülete alatt is van, és meglepődnék ha a volt pártház alatt nem lenne. Tulajdonképpen ezek is sima pincék, csak katonai szerepet is kaptak. Ezek közül egyeseknek az alagúttal való összekapcsolása akár logikusnak is tűnhet, de bizonyítékom erre sincsen, bár ennek is utána lehetne nézni (a felsorolt épületek többségének kutatható tervrajza és helyszínrajza van a levéltárban, bár az óvóhelyeket összekötő alagút terve, mint katonai létesítmény – ha tényleg létezik ilyen – lehet hogy titkosítva van, vagy legalábbis nem a kőrösi levéltárban őrzik a dokumentumokat.
Ha bárki bármilyen személyes tapasztalattal, történettel (akárhonnan is hallotta), netán fényképpel tudna szolgálni, a témában ne habozzon hozzászólni, vagy írni a p.racz_at_carussel_pont_com -ra!
Rácz Péter
5 megjegyzés:
Sziasztok!
Érdekes cikk, gratulálok!
Régebben magam is kutattam az alagút-, vagy pincerendszer után.
Akkor jött felszínre a téma ismét, amikor a múlt évezred :) valamelyik utolsó évében a sok esőzés eredményeképpen itt-ott nagy beomlásokat tapasztalhattunk a városban. Miklay Jenő tollából meg is jelent egy cikk ami tartalmaz szóbeszédeket, feltételezéseket, elég érdekes. Ott olvastam először erről a témáról, és érdeklődni kezdtem az ismeretségi körömben, hátha valaki tud erről többet is.
A cikk szerint mozi melletti épület átalakítási munkálatai közben is beszakadt a talaj, és találtak az alagútból, illetve a Rákóczi utcai TIBIKER környékén is volt beomlás az egyik építkezés közepette. Ott le is mentek, és állítólag 100(!) métereket haladtak mindkét irányba, majd megijedtek, feljöttek. Aztán érthetetlen módon befalazták. Az is ehet féltek, ha hivatalosan bejelentik, mindenféle hatósági dolog kerekedik, biztos nem hiányzott egy ilyen. :)
Van feltevés ami szerint a pincerendszer egyik bejárata a Familia Butik alatti pincéből nyílik.
Régen olvastam a cikket, de megvan, meg mutatom szívesen.
Az egyik barátom emlékei szerint nagyapja mesélt neki, hogy valamikor a tanítójuk emlékezett erről.
Úgy hallottam az alagút olyan magas, hogy egy felnőtt felemelkedve mehet kényelmesen benne, a talaja viszont száraz. Boltívesen kitéglázott, de az állapotáról nem lehet semmit tudni, valószínű, sok helyen beomlott már.
Hajdanán kérdeztem a témáról Novák Urat, de azt mondta nincs tudomásuk a járatokról, ő legendának véli.
Pincék hálózata? Magtár? Menekülő útvonalak? Rejtekhelyek? Nem tudni.
Sok a legenda, jó lenne tudni a valóságot. Érdemesnek látnám összefogni, és megkeresni az illetékes hatóságokat, s velük szakszerű kutatásokat, majdan feltárásokat végezni az ügyben. Ki tudja miket rejt még Nagykőrös mélye?
Érdekes téma, a városunk történelméhez, de jelenjéhez is tartozik.
Te Péter, és akit érdekel a téma keressetek meg engem is az alábbi elérhetőségek valamelyikén: gudakesa.das@mail.tvnet.hu, 60/70/601-7852
Hatvani László
Rákóczi utcában laktam korábban. Gyerekkoromban volt legenda arról hogy a régi és az új zsidótemplom össze van kötve alagúttal. Egy öreg kőműves mesélte, hogy a Rákóczi u. 28. ban ő egy alagutat javított, a falát kellett kitapasztani. A középkori térképet nézve a kérdéses telken 2 db un szárazmalom működött, amit az udvarban a földben talált malomkődarabok, és több gabonatároló verem volt. Egy most is tökéletes állapotban van, valószínű ezt a vermet tapasztotta az a bizonyos kőművesmester. A TIBIKER helyén volt a Benedek cég baromfifeldolgozó üzeme, majd a háború után a ZÖLDKER telepe. Amikor telep bővítést végeztek elmondás szerint találtak alagutat, több tíz méter, majd 100 méter mélyen hatoltak be, de féltek az omlástól, hát elfalazták.
Előfordulhat hogy ennek része volt a Biczó villanyszerelő volt lakása előtt a Rákóczí út úttestje több méter hosszan beomlott. Kétségtelen pénz kérdés, de egy alföldi városban igenérdekes látványosság lenne egy feltárt alagut, vagy pincerendszer.
Kis Dénes
Bocsánat nem majd 100 méter mélyen, hanem majd 100 méter hosszúságban
Elnézést az elírásért!
Denes
Értekes információ. Köszönöm.
Érdekes cikk, főleg úgy, hogy édesapám apukája építette a házat,ami mai néven Budai kapu édesapám oda született, és Bán kocsma volt mindig.
Megjegyzés küldése