
Elsőként a református temetőnkben fellelhető művészi értékű szobrokat mutatom be.
A nagykőrösi református temetőben egy egész albumra való kincset lehet találni, a különleges 100-150, sőt 200 éves sírkövektől kezdve a csodálatosan faragott fejfákon át a mívesen kovácsolt sírkerítésekig, nem szólva a gyönyörű fasorokról és a századfordulós mauzóleumokról. Temetőnkről a más városból idelátogatók nagy elismeréssel szólnak, ideje hát hogy mi is jobban megismerjük!

A két főút kereszteződésében áll a Técsy-mauzóleum, szerintem kevesen kukkantottak még be az ablakán, pedig meglehetős érdekes látvány fogadja a kíváncsiskodót, egy körülbelül embernagyságú nőalak, akihez a mennyezetből - mintegy a mennyből - nyúl le egy kéz. Elsőre pici borzongás szalad át az emberen a kompozíció láttán, de a maga korában (a szobrot 1907-ben készítette Verő László [1872 - 1915] nagykőrösi szobrászművész) ez Isten viszonylag gyakori ábrázolása volt. (Mármint a lenyúló kéz, nem a nőalak.)
Délnek indulva körülbelül száz méterre innen a főút jobb oldalán található V. Faragó Bálint sírja, melyet szintén egy Verő László által 1912-ben készített bronz nőalak díszít.


Innen északi irányba, a Mikes Kelemen utcai főkapu irányába indultam el, mert tudtam hogy a G tábla fősorában is van egy szép szobor. Ez szintén egy V. Faragó sír, V. Faragó Ambrusé és családjáé. A családfő Nagykőrös nagybirtokosai közé tartozott, aki halála után 900 hold (nagyjából 5 négyzetkilométer) földet, továbbá a mai Losonczi utca 1 számú házát hagyta a gimnáziumunkra.

A fotón nem látszik ugyan, de a nő bal szeme egy elég nagy kaliberű lőszerrel van kilőve, továbbá a mellkasa is át van lőve. Úgy tűnik a második világháború során jó heccnek tűnt a katonáknak "gyakorlatozni" a szobrokon. Gyakorlatozásra még ennél is jobb célpontnak találták Jalsoviczky István bronz mellszobrát, mely az előző szobor közelében a G tábla szélén egy külön kis sírkertben található számos Jalsoviczky sír társaságában. A szobron ugyanis tucatnyi golyó ütötte nyom van. A Jalsoviczky család tagjai közül többen is magas városi és egyházi vezető pozíciót töltöttek be a XIX században és a XX század első évtizedeiben.


Jalsoviczky István az első világháborúban hősi halált halt, mellszobrát Kisfaludy Strobl Zsigmond országos hírű szobrászművész készítette (az ő alkotása például a Gellérthegyen lévő Felszabadulás szobor is).



Mindenképp itt kell bemutatnom Dabasi Halász József síremlékét, bár ezt a műalkotás eszmei értékére való tekintettel az egyház a temetőből bevitette a református templom előterébe. A domborművet, mely a halál géniuszát ábrázolja Ferenczy István (1792-1856) szintén országos hírű szobrászművész készítette 1845-1846-ban klasszicista stílusban carrarai márványból. Művészeti szempontból ez tekinthető a legértékesebb alkotásnak a síremlékek közül.
Források:
Galántai Fekete Béla: Nagykőrös (1927)
Balanyi - Rácz - Ványi: Új nagykőrösi athenas (1994)
Rácz Lajos - A nagykőrösi reformátis temető néhány nevezetes sírja (kézirat, 1991)
Wikipedia: Boldogfai Farkas Sándor, Kisfaludy Strobl Zsigmond, Ferenczy István
Rácz Péter